ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ(SELF-TEST)

Σχετικά με τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) σας ενημερώνουμε ότι τα self-test θα πραγματοποιούνται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, (έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο). Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το self – test πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9, δηλαδή την Κυριακή. Οι μαθητές /τριες θα πρέπει να επιδεικνύουν το αποτέλεσμα των self-test με το σχετικό έντυπο της Σχολικής κάρτας που θα βρίσκουν στην ιστοσελίδα https://self-testing.gov.gr/.  Ο έλεγχος με self-test είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες. Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής/τρια έχει βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) παρακαλείται να προσκομίσει το έντυπο βεβαίωσης στον Δ/ντή του σχολείου. Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι από 08/9/2021 έως 17/9/2021 μπορείτε να παραλαμβάνετε έξι (6) δωρεάν self test (για τις επόμενες 3 εβδομάδες λειτουργίας των σχολείων) από τα φαρμακεία. Παρακαλούμε να υπάρχει συνέπεια και συνεργασία στο συγκεκριμένο θέμα μεταξύ γονέων/κηδεμόνων και Σχολείου για να μη βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να μην επιτρέπουμε την είσοδο σε όποιον μαθητή/τρια δεν έχει το σχετικό έντυπο βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Με εκτίμηση,

Ο Δ/ντής