ΓΙΟΡΤΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας, στο πλαίσιο δράσεων της Σχολικής Βιβλιοθήκης, και το βιβλιοπωλείο Discover σας προσκαλούν την Τετάρτη 22 Μαΐου 2024, από τις 8:15π.μ. -13:15μ.μ., στη ΓΙΟΡΤΗ ΒΙΒΛΙΟΥ με τίτλο   «Τα βιβλία μάς ενώνουν». Η πρωτότυπη εκδήλωση, αφιερωμένη στη γνωστή συγγραφέα παιδικής λογοτεχνίας, κυρία Άννα Δενδρινού, θα είναι ανοιχτή στην τοπική κοινωνία και θα περιλαμβάνει βιωματικές δράσεις για τα παιδιά του σχολείου, όπως δημιουργική γραφή, εικονογράφηση βιβλίων, δραματοποίηση παραμυθιών, κατασκευή σελιδοδεικτών και γνωριμία με νέες εκδόσεις στην έκθεση βιβλίου που θα λειτουργεί στο προαύλιο. Οι μαθητές θα συμμετέχουν εκ περιτροπής ανά τάξη, στα εργαστήρια που θα λειτουργούν, καθώς και στην έκθεση βιβλίου.Την οργάνωση της Γιορτής Βιβλίου έχουν αναλάβει οι: ΣταύροςΣταυρόπουλος (Διευθυντής), Μαρία Κοσσυφίδου, ΑναστασίαΖαφειροπούλου, Χριστίνα Φαρμάκη (Υπεύθυνες Σχολικής Βιβλιοθήκης)Συντονισμός: Μαρία ΚοσσυφίδουΟ Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας,ευχαριστούμε την κυρία Άννα Δενδρινού, την κυρία ΧριστίναΔημητροπούλου, εικονογράφο παιδικών βιβλίων, την κυρία ΔήμητραΒαρβαρίγου, θεατρολόγο, την κυρία Παναγιώτα Νικολάου, εικαστικό,και τον κύριο Γιώργο Κλαουδάτο, υπεύθυνο του βιβλιοπωλείου Discover.Σας περιμένουμε!!!