ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2024.

1. Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023

ΕΛΙΖΑ, Εταιρία κατά της κακοποίησης του παιδιού, στις 18.00μ.μ.     ΖΟΟΜ

Θέμα της επιμόρφωσης:  «Ο ρόλος του δασκάλου στην πρώιμη παρέμβαση της κακομεταχείρισης του παιδιού».

Η εισήγηση θα πραγματοποιηθεί από τον ψυχολόγο της ΕΛΙΖΑ, κ. Παναγιώτη Μάντη.

• Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 στις (17:30-20:30), με θέμα : «Καλλιέργεια Δεξιοτήτων ζωής μέσω των μαθημάτων των κοινωνικών επιστημών».

Προσκεκλημένη ομιλήτρια  θα είναι η κ. Χαρίκλεια Πίτσου, μέλος ΕΔΙΠ, Πανεπιστήμιο Πατρών.

• Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 17:00-19:00, η επιμορφωτική ημερίδα με θέμα :

«Ετοιμότητα εκπαιδευτικών στην ανίχνευση παραγόντων κινδύνου σε παιδιά στο σχολικό πλαίσιο».  Ομιλητές  θα είναι η κα. Τσίκα Κατερίνα, κοινωνική λειτουργός από το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας Πάτρας και ο κ. Μάρκου Απόστολος, ψυχολόγος.

1ο Παραλίας.

• Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου 2024 στο χώρο του  45ο Δημοτικού Σχολείου Πατρών θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική ημερίδα με θέμα « Ρητορική μίσους –Διαδικτυακός Εκφοφισμός-Προγράμματα πρόληψης φαινομένων βίας στο σχολικό περιβάλλον», από την κα Μαυρόγιαννη Θεώνη ψυχολόγο και μέλος του Εργαστηριακού Ειδικού Προσωπικού Τομέα Θετικών & Θεωρητικών

Επιστημών.

• Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024, 5.30-8.30 μ.μ., στον χώρο του 15ου Δημοτικού Σχολείου  Πατρών, θα πραγματοποιηθεί επιμόρφωση με θέμα « Επικοινωνία ομάδας» από την  Επιμορφώτρια  κα Βίκυ Κυρίτση, Κοινωνική Λειτουργό, MSc Ψυχολογίας -Επιστημονικό Στέλεχος Πρόληψη
  • Δευτέρα 04 Μαρτίου 2024 και ώρα 16:00-18:00 στην επιμορφωτική ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας στα πλαίσια της επιμόρφωσης του Δικτύου Σχολείων  με θέμα: “Επικοινωνία και όρια μέσα στην οικογένεια. Βασικές δεξιότητες που διευκολύνουν την επικοινωνία” από το Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας Πάτρας ,με εισηγητές την κ.  Παπαθεοφίλου Κατερίνα , κοινωνική λειτουργό και τον κ. Αναστασόπουλο Κωνσταντίνο, ψυχολόγο.
  • Το 15ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας  διοργανώνει και σας προσκαλεί στη δια ζώσης ενδοσχολική επιμόρφωση σήμερα Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 στις (17:30-20:30), με θέμα : «STEM στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση».  Επιμορφώτρια θα είναι η κα Νίκη Σισσαμπέρη, Ε.ΔΙ.Π. στο ΤΕΕΑΠΗ του Πανεπιστημίου Πατρών