Συμμετοχή σε Προγράμματα – Σχολικό έτος 2014-15

Κατά το σχολικό έτος 2014-15 το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας συμμετείχε στα προγράμματα:

1.  “Ας χορέψουμε στην πόλη, με την πόλη, για την πόλη” την Τρίτη 5 Μαϊου 2015 στην πλατεία Β. Γεωργίου  του Α’, το οποίο πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα των ΠΔΕΔΕ, των Τμημάτων Επιστημονικής-Παιδαγωγικής Καθοδήγησης και τους Σχολικούς Συμβούλους Φυσικής Αγωγής Π.Ε. και Δ.Ε. των νομών Αχαϊας, Αιτωλοακαρνανίας και Ηλείας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κας Γεωργακλή Παναγιώτας παρουσίασαν χορούς από τη Νάξο, Αρκαδία και Πόντο.
  2. Στην 1η Μαθητική Χορωδιακή Συνάντηση “Όλοι μαζί … με μια Φωνή” την Τετάρτη 6 Μαϊου 2015 στο Συνεδριακό Κέντρο ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος, που πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα της Σχολικής Συμβούλου ΠΕ16-Μουσικής Π.Ε. κας Σακκά Κυρίτση Κωνσταντίνας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Μουσικής κας Ζαφειροπούλου Αναστασίας παρουσίασαν τραγούδια του συνθέτη κ. Γιώργου Καζαντζή καθώς επίσης και παραδοσιακό τραγούδι από τη Μικρά Ασία – Ιωνία.