τα ευέλικτα καπάκια

Από την αρχή της σχολικής χρονιάς 2015-16 οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας συγκέντρωναν πλαστικά καπάκια μέσα σε χάρτινα κουτιά σε συγκεκριμένα σημεία του σχολείου.

photo Kappaalphapikappaiotaalpha8_zpseopk6gsq.jpg

Λίγο πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς μάζεψαν όλα τα καπάκια και τα έβαλαν μέσα σε πλαστικά σακιά.

photo Kappaalphapikappaiotaalpha2_zpskhm184qx.jpg

photo Kappaalphapikappaiotaalpha1_zpstwmvbz2s.jpg

photo Kappaalphapikappaiotaalpha3_zps0dikwwnt.jpg

Όλοι οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν ενεργά σε αυτήν την περιβαλλοντική δράση από την αρχή μέχρι το τέλος της.

Οι μαθητές, μάλιστα, του τμήματος Δ1 έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο όλο το διάστημα συλλογής και συγκέντρωσαν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από όλα τα υπόλοιπα τμήματα.

Ακολούθησαν οι μαθητές του τμήματος Α2, οι οποίοι έδειξαν μεγάλη συνέπεια και ενδιαφέρον και κατάφεραν να συγκεντρώσουν επίσης μεγάλη ποσότητα πλαστικών καπακιών αναλογικά με τον αριθμό τους.

photo Kappaalphapikappaiotaalpha5_zpstkosnbte.jpg

photo Kappaalphapikappaiotaalpha4_zps6n7blio8.jpg

Την Τετάρτη 11 Μαΐου 2016 το σχολείο παρέδωσε 110 κιλά πλαστικά καπάκια στο σημείο συλλογής που είχαν ορίσει τα Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης του Ν. Αχαΐας στο πλαίσιο της δράσης “τα ευέλικτα καπάκια” που οργάνωσαν σε συνεργασία με τη “ΓΕΦΥΡΑ Α.Ε.”, τους “Gefyristas” (Ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών) και την “Πανελλήνια Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία” (Π.ΟΜ. ΑΜΕΑ) Δυτικής Ελλάδος και Ιονίων Νήσων.

photo Kappaalphapikappaiotaalpha6_zpsmgtwummg.jpg