EΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΓΡΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς  και κηδεμόνες,

˜ Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις τελευταίες ανακοινώσεις και τις εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας  από τη  Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 ξεκινούν ξανά τα μαθήματα στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση , τα οποία θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

˜ Σύμφωνα με την αρ.πρωτ. 63417/ΓΔ4-26/5/2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας τα τμήματα που αριθμούν πάνω από 15 μαθητές και τα τμήματα των οποίων οι αίθουσες δεν πληρούν τα απαραίτητα τετραγωνικά χωρίζονται σε 2 υποτμήματα.

Τα υποτμήματα θα χωριστούν με αλφαβητική σειρά και θα δοθεί προτεραιότητα στα αδέλφια που φοιτούν στη σχολική μονάδα, ώστε να προσέρχονται στο σχολείο την ίδια ημέρα. Το 1ο  υποτμήμα θα έρχεται στη σχολική μονάδα για την πρώτη εβδομάδα Δευτέρα –Τετάρτη – Παρασκευή και για τη δεύτερη   εβδομάδα Τρίτη- Πέμπτη. Το 2ο  υποτμήμα θα έρχεται για την πρώτη εβδομάδα Τρίτη –Πέμπτη και για τη δεύτερη εβδομάδα Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή.

Τα τμήματα τα οποία θα χωριστούν είναι τα εξής : Α1 , Α2 , Β1, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, Στ2.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί κάθε τμήματος θα επικοινωνήσουν μαζί σας τηλεφωνικά για να σας ενημερώσουν για τις ημέρες που θα προσέρχονται οι μαθητές στο σχολείο μας.

˜ Τα δρομολόγια των ταξί θα εκτελούνται κανονικά τις ημέρες που τα παιδιά θα έρχονται στη σχολική μας μονάδα. Παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με τους μεταφορείς και να τους  ενημερώσετε για τις ημέρες που θα μεταφέρονται τα παιδιά. Κατά τη μεταφορά είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.

˜ Η πρωινή συγκέντρωση των μαθητών στο προαύλιο δε θα πραγματοποιείται και οι γονείς θα παραδίδουν τα παιδιά στους εφημερεύοντες εκπαιδευτικούς στην πόρτα του σχολείου, χωρίς να εισέρχονται στη σχολική μονάδα. Το ίδιο θα γίνεται και κατά την αποχώρηση των μαθητών.

˜ Για να τηρηθούν οι κανόνες υγιεινής ο κάθε μαθητής καλό είναι να έχει μαζί του ένα μπουκαλάκι νερό καθώς και το δεκατιανό του, αφού το κυλικείο του σχολείου δε θα λειτουργήσει.

˜ Τέλος, εάν στο σπίτι υπάρχουν άτομα τα οποία χαρακτηρίζονται ως ευπαθή ομάδα και ο γονέας για λόγους ασφαλείας δεν επιθυμεί να στείλει το παιδί του στο σχολείο , παρακαλείται να προσέλθει στο γραφείο του Διευθυντή και να συμπληρώσει την απαραίτητη υπεύθυνη δήλωση.

˜ Στο σχολείο έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες ασφάλειας και υγιεινής που προβλέπονται για την  επαναλειτουργία του. Έχει γίνει απολύμανση όλων των κοινόχρηστων χώρων και σε κάθε τμήμα υπάρχουν αντισηπτικά τα οποία θα χρησιμοποιούν οι μαθητές. Σας παρακαλούμε θερμά και για να μας βοηθήσετε να λειτουργήσουμε τη σχολική μονάδα χωρίς προβλήματα να τονίσετε και οι ίδιοι στους μαθητές τους κανόνες ασφάλειας και υγιεινής που πρέπει να τηρούν στο σχολείο.

Ο Δ/ντής του σχολείου Σταυρόπουλος Σταύρος