ΑΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Πρόταση του σχολειού μας και οδηγίες  έτσι ώστε να μπορούν οι μαθητές να μη χάσουν την επαφή τους  με τη διδακτέα ύλη , λόγω  της μακροχρόνιας απουσίας τους από το σχολικό περιβάλλον.

Για το λόγο αυτό σας παραθέτουμε την πρόταση  του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για τρόπους υλοποίησης ασύγχρονης εκπαίδευσης .

Αυτά θα τα βρείτε στις παρακάτω ψηφιακές δομές του Υπουργείου, τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία (Ε-Books), το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Υλικό (Φωτόδεντρο), οι οποίες είναι ήδη οργανωμένες ανά βαθμίδα (Νηπιαγωγείο, Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ), μάθημα και ενότητες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους μαθητές.

1. Για τα Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία
  • Επισκέπτεστε τον ιστότοπο ebooks.edu.gr (Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία).
  • Κάνετε κλικ στην τάξη σας, ή το αντικείμενο που θέλετε να αναζητήσετε.
  • Κάνετε κλικ σε ένα βιβλίο και ανοίγει σε νέα σελίδα.
  • Πάνω δεξιά υπάρχει η λίστα με τα περιεχόμενα, σε drop down μενού, το οποίο σας δείχνει τις διαθέσιμες ενότητες.

Για τα βιβλία με ενσωματωμένους συνδέσμους html

• Αφού επιλέξετε το κεφάλαιο, εμφανίζεται το κείμενο με εικονίδια ή ενσωματωμένους συνδέσμους, πάνω στους οποίους μπορείτε να πατήσετε προκειμένου να μεταβείτε σε επιπρόσθετο εκπαιδευτικό υλικό (ασκήσεις, προσομοιώσεις, πολλαπλές πηγές).
  1. Για το Ψηφιακό Ηλεκτρονικό Υλικό
  • Επισκέπτεστε τον ιστότοπο photodentro.edu.gr (ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ)
  • Το διαδραστικό υλικό του συσσωρευτή είναι οργανωμένο σε θεματικές περιοχές.
  • Επιλέγετε την θεματική περιοχή που σας ενδιαφέρει και εμφανίζεται όλο το διαθέσιμο υλικό ή πληκτρολογείτε λέξεις κλειδιά από την μπάρα αναζήτησης.
  • Επιλογή εκπαιδευτικής βαθμίδας: Αναζητάτε το διαδραστικό υλικό ανάλογα τα με φίλτρα που σας ενδιαφέρουν (από τις επιλογές που βρίσκονται στα αριστερά της σελίδας), ή αναζητώντας με λέξεις κλειδιά στη μπάρα αναζήτησης στο πάνω μέρος της σελίδας.
  • Μόλις βρείτε το υλικό που σας ενδιαφέρει, πατάτε επάνω στον τίτλο και μεταβαίνετε σε νέα σελίδα.
  • Πατάτε πάνω στο εικονίδιο και ξεκινάει η δραστηριότητα (βίντεο, προσομοίωση, οπτικοποίηση, πείραμα, άσκηση, εκπαιδευτικό παιχνίδι, κλπ.).

Η χρήση των παραπάνω ιστότοπων μπορεί να γίνεται με αναφορά στις ενότητες των μαθημάτων που έχουν ήδη διδαχθεί κατά το τρέχον σχολικό έτος με σκοπό την εμπέδωση της σχολικής ύλης των μαθημάτων.

Σταυρόπουλος Σταύρος.  Δ/ντής του 1ου 12/θ Δ.Σ. Παραλίας